Ризик постраждати від сучасного рабства для українців зростає, повідомляє Міжнародна організація з міграції (МОМ) у Європейський день боротьби із торгівлею людьми. Відповідно до результатів опитування, проведеного у вересні цього року компанією GfKUkraine на замовлення МОМ*, 9% українців стверджують, що вони або їхні родичі чи знайомі зіштовхувались із ситуаціями або спробами торгівлі людьми. Два роки тому, під час попереднього опитування за тією ж методологією, 7% стверджували, що вони, їхні родичі чи знайомі опинялися у таких ситуаціях.

Результати нещодавнього опитування підтвердили, що сучасне рабство в Україні має багато форм. Деякі респонденти повідомили про ситуації або про спроби більше ніж одного типу експлуатації. 6% повідомили про ситуації або спроби торгівлі людьми з метою примусової праці, що траплялися з ними, їхніми родичами чи знайомими; 2% – про випадки або спроби сексуальної експлуатації; і по одному відсотку – про торгівлю людьми з метою примусу до жебрацтва чи злочинної діяльності, з метою вилучення органів, та про торгівлю дітьми в цілях примусової праці, жебрацтва або використання в порнобізнесі.

За даними соціологічних оцінок, понад 120 000 українців постраждали від торгівлі людьми з початку 1990-х років. Останніми роками тенденції цього явища змінилися: кожен другий постраждалий із тих, кого виявила та надала допомогу МОМ, зазнав трудової експлуатації, переважно в Російській Федерації та Польщі. Україна дедалі частіше стає як місцем внутрішньої експлуатації, так і країною призначення торгівлі людьми. Зростає кількість випадків експлуатації чоловіків, хоча вони менш схильні звертатися по допомогу. Проте у 2012 році по допомогу до Представництва МОМ в Україні вперше звернулося більше чоловіків (56%), ніж жінок (44%).

У 2011-2012 роках Представництво МОМ в Україні разом із партнерськими неурядовими організаціями надавали медичну, психологічну, юридичну та соціальну допомогу близько 900 постраждалим від торгівлі людьми на рік. Із січня до середини жовтня цього року понад 640 осіб скористались допомогою в рамках реінтеграційної програми МОМ та її партнерів.

«Надавши допомогу понад 9 000 постраждалим від торгівлі людьми за період з 2000 року, Представництво МОМ в Україні продовжує сприяти українському Уряду у впровадженні координованих державою механізмів допомоги постраждалим від торгівлі людьми, – зазначає Голова Представництва МОМ в Україні Манфред Профазі. – В час коли злочинці винаходять нові схеми і з’являються нові виклики у боротьбі із сучасним рабством, постраждалі від торгівлі людьми повинні залишатися в центрі уваги нашої діяльності».

Також українці відчувають себе більш уразливими до ризиків торгівлею людьми ніж два роки тому. У 2011 році 70% населення виключали можливість того, що вони особисто могли б постраждати від торгівлі людьми. Сьогодні таку можливість виключають 59% опитаних.

«Підвищення обізнаності про загрози сучасного рабства є позитивною тенденцією, до певної міри пов’язаною із превентивним кампаніям, які проводить МОМ та інші оргіназції. Ще кілька років тому українці були схильні недооцінювати небезпеку», – каже Манфред Профазі. – Однак факти та цифри, які ми отримуємо в результаті досліджень, а також із нашої повсякденної реінтеграційної роботи з постраждалими від торгівлі людьми, показують, що загрози також зростають» .

*Дослідження рівня обізнаності українських громадян із різними формами торгівлі людьми було проведено у вересні 2013 року методом особистих інтерв’ю. Вибірка дослідження становить 1000 респондентів і є репрезентативною населенню України за адміністративними одиницями, розміром населеного пункту та статевовіковою структурою.

Джерело:  Міжнародна організація з міграції (МОМ)

Посилання:  http://iom.org.ua/ua/home-page/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/ukrainians-exposed-to-new-threats-of-human-trafficking.html

Поділитися