Вчасно відгукнутися на проблеми, що виникли в державі, підставити міцне плече допомоги потерпаючим співвітчизникам – ось справжня місія громади. Яскравим її уособленням сьогодні є центри допомоги громадянам, потерпілим внаслідок подій в Криму та військового конфлікту на сході країни. Це неурядові, громадські організації, що практично одноосібно прийняли виклик із надання найпершої допомоги внутрішньо переміщеним особам.

Серед них – Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії». І хоча, за словами Алли Студілко, голови ГО, допомога біженцям не є першочерговою задачею очолюваної нею організації, саме «Джерело надії» стало флагманом у реалізації соціально спрямованих проектів, які допомагають розв’язати проблеми переселенців на Вінниччині.

В час, коли державна машина повільно почала розробляти деталі механізму допомоги громадянам, які опинились у кризовій ситуації, громадські активісти, як хвилерізи, взяли на себе найпотужніші удари людської біди. Надаючи переселенцям від першого дня найнеобхідніше матеріальне – побутову хімію, постільну білизну, засоби гігієни, активісти «Джерела» давали ще й неоціненне духовне – людське тепло, розуміння, співчуття.

З березня 2014 року працівники організації активно працюють у напрямку надання гуманітарної, психологічної, соціально – економічної та правової допомоги родинам вимушених переселенців зі Сходу України та АР Крим, що переїхали у Вінницьку область. Протягом останніх двох років за підтримки  Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ,  IOM,  УВКБ ООН,  ВБО «Український фонд «Благополуччя дітей», Міністерства закордонних справ Норвегії, Міністерства закордонних справ, торгівлі і розвитку Канади, Міністерства закордонних справ Республіки Польща впроваджено більш як 10 проектів із психологічної та соціально-економічної підтримки осіб з числа ВПО та їх родин.

Давнім та перевіреним партнером «Джерела надії» в реалізації соціальних ініціатив є громадська організація «Фундація прав людини». В 2015 році  за  підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща та партнерства ГО “Фундація прав людини” спільними зусиллям громадських організацій успішно реалізовано проект “Пілотна Ініціатива сприяння зайнятості внутрішньо переміщених жінок в Вінницькій області”. Під час впровадження проекту було посилено конкурентоспроможність 60 жінок-переселенок на ринку праці.

Однак, як то кажуть, не хлібом єдиним живе людина. Гуманітарна допомога й порада психолога в перші посткризові дні – важливий етап становлення особистості переселенця у новій громаді. Але життя триває, й неможливим стає існування на новому місці без спілкування, розвитку, інтеграції.

У травні поточного року Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії» долучилася до реалізації не менш важливого за гуманітарні програми соціального проекту. За підтримки Міністерства іноземних справ Литовської Республіки й у партнерстві з ГО «Фундація прав людини» було розпочато реалізацію «Проекту розвитку добробуту та інтеграції вимушених переселенців «Новий Старт».

Ініціатива ставила за мету всебічну підтримку внутрішньо переміщених осіб, передусім забезпечення їх засобами до існування через працевлаштування. Серед переселенців досить частими є випадки, коли люди, переїхавши із промислового в аграрний регіон, втрачають надію на працевлаштування за своїм фахом. Однак, не у правилах донбасівців сидіти склавши руки. Нові громадяни Вінниччини віднаходять нові ідеї й намагаються втілити їх у бізнес-проектах. Саме в цьому випадку на допомогу їм прийшов «Новий Старт».

13323510_1147315438666512_7410210913442582819_o

Долучившись до програми психологічної підтримки переселенців через засоби арт-терапії, тренери «Джерела надії» провели для нових вінничан серію майстер-класів. Психологічний компонент арт-майстерень допоміг учасникам відновити особистісний потенціал, віднайти ресурси для подальшої діяльності та залучити творчість на допомогу особистісному розвитку. Під час майстерень учасники не лише опрацьовували особистий досвід через творчі техніки, а й обговорювали приклади бізнес-ідей, шляхи їх реалізації та просування. «Я зустріла людей, у яких горять очі, які прагнуть чогось нового у своєму житті, й упевнено рухаються вперед!» – говорить Анастасія, учасниця творчих майстерень.

Детальну інформацію щодо особливостей складання бізнес-пропозиції, урахування якісного впливу різноманітних факторів на започаткування й розвиток власної справи учасники «Нового Старту» отримали під час бізнес-тренінгу. Актуалізація правових та фінансових аспектів ведення бізнесу, шліфування практичних навичок здійснення розрахунків економічних та фінансових показників, ділових комунікацій – завдання, успішно вирішені під час  навчання молодих підприємців тонкощам «бізнесознавства». «Дякуємо команді «Джерела надії» за цікаві дні! …Все лаконічно, захоплююче, цікаво… Вся інформація доречна, подана з легкістю та витонченим гумором», – відгукується про захід Алевтина.

Підготовка бізнес-планів стала черговим етапом на шляху до здобуття гранту. Стислі терміни підготовки пропозицій не завадили нашим учасникам презентувати різноманітні за суттю та яскраві бізнес-ідеї. Донорам було запропоновано понад 30 ексклюзивних проектів. Грантошукачами презентовано високий рівень продукції та послуг. Серед запропонованих увазі донорів прекрасні вироби, продукти, послуги.

Це речі, пошиті власними руками, різноманітні текстильні вироби, модний одяг для молоді, в’язані аксесуари. Серед харчових виробництв представлені власноруч вирощена мікро-зелень, молоко, сир жирний та знежирений, сметана, вершки, продукція від перепелів, фаст-фуд, імбирне печиво. Переселенці пропонували також допомогу в розвитку дітей з особливими потребами, логопедичні послуги, надання перукарських послуг, шоу-програми в техніці малювання на воді.

І ось довгоочікувана мить! Серед більш як 30 презентованих пропозицій підтримку у 1000 євро отримали бізнес-плани Марини Бухрякової («Надання консультативних послуг з розвитку дітей з аутизмом та іншими розладами розвитку за методикою АВА (Applied Behavior Analysis)») та Інни Шавернєвої («Перукарські послуги. Лікувальні стрижки гарячими ножицями»).

Марина – колишній економіст, мама особливої дитини. Від народження сина займаючись проблемами дітей з аутизмом, набула в цій сфері неабиякого досвіду. Дізнавшись про «Новий Старт», Марина не вагаючись взяла участь у проекті. І, як показав час, зробила правильний вибір. Сьогодні Марина Бухрякова – фахівець центру для особливих дітлахів. Тут вона надає послуги з розвитку дітей з різними розладами, працює як приватний підприємець, не лише розвиваючись як спеціаліст-дефектолог, а й шліфує свої навички у створенні й розвитку власної справи. З іншими батьками дітей із особливостями розвитку Марина активно працює у Благодійному Фонді для дітей з аутизмом та іншими розладами «Розвиток».

IMG_3052
Дізнавшись про «Новий Старт», Інна стала активною учасницею програми. Майстер з перукарських послуг, які завжди користуються попитом на ринку краси, фахівець високого профілю, в своїй роботі Інна надає не лише різноманітні перукарські послуги, а й консультації з догляду за здоров’ям волосся. Тому на розгляд конкурсної комісії жінка запропонувала бізнес-пропозицію за напрямком «Перукарські послуги. Лікувальні стрижки гарячими ножицями». Отриманий завдяки «Новому Старту» грант допоміг жінці отримати високоякісні інструменти для улюбленої справи. Спектр послуг, які надає Інна в перукарні, поповнився, можливості жінки як приватного підприємця в сфері «бізнесу краси» розширилися. У її планах – розширення бізнесу, розширення послуг, створення робочих місць для переселенців та членів вінницької громади.

IMG_3011

27 жовтня 2016 року відбувся фінальний захід “Проекту розвитку добробуту та інтеграції вимушених переселенців “Новий Старт”, реалізованого за фінансової підтримки Міністерства іноземних справ Литовської республіки. У круглому столі взяли участь дипломати з Міністерства іноземних справ Литви, фахівці Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА,   Вінницького обласного центру зайнятості,  Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представники депутатського корпусу міста, громадських організацій Вінниччини.

Під час спілкування учасники проекту поділилися своїми враженнями й здобутками, а також озвучили реальні економічні результати, досягнуті завдяки грантовій підтримці. На питання, «Чи потрібні подібні проекти надалі?», жінки захоплено відповідають, що саме такі програми є найнеобхіднішою частиною становлення переселенців як нових членів громади. Працюючи  в улюбленій сфері й надаючи послуги високої якості, заробляєш не лише гроші й авторитет. Це спосіб відчути себе частиною громади, яка прийняла тебе й допомагає твердо стати на ноги.

Подібні ініціативи – справжня  підтримка вимушеним переселенцям у підвищенні їх економічної спроможності, реальний шанс відновити життя в новому руслі, успішно інтегруватися не лише до вінницької громади, а й стати повноцінним гравцем вінницьких бізнес-кіл.

Вінницька обласна правозахисна організація «Джерело надії» та учасники проекту висловлюють щиру подяку Міністерству іноземних справ Литовської Республіки, особисто панові Надзвичайному та Повноважному Послу Литовської Республіки в Україні Маріусу Януконісу, пані Лілії Зінієне, начальнику відділу двосторонньої співпраці Департаменту співпраці в області розвитку Міністерства іноземних справ Литовської Республіки, та пані Сігіті Міскевічене, головному фахівцеві відділу двосторонньої співпраці Департаменту співпраці в області розвитку Міністерства іноземних справ Литовської Республіки.

IMG_5412
Громадській організації «Фундація прав людини» в особі пана Євгена Фоміна дякуємо за надану можливість та дружню співпрацю в реалізації проекту «Новий Старт», висловлюємо свої щирі сподівання на продовження плідного співробітництва, тривалу дружбу й партнерство.

Програми соціально-економічної пітдримки вимушених переселенців тривають! ВОПО “Джерело надії” запрошує нових вінничан долучитися до наших нових проектів!

Поділитися