Європейський день боротьби із торгівлею людьми

28845147125_ca18f00c3a_o

Щороку 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби із торгівлею людьми. Започаткований він був в 2007 році, як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності про феномен торгівлі людьми, небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.

Згідно із загальноприйнятими визначеннями, торгівля людьми – це протизаконна торгівля людськими істотами в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці: це сучасна форма рабства. Це найбільш розвинена форма кримінальної діяльності у світі поряд із торгівлею зброєю та наркотиками.

 

dreamstime_m_32349546

 


Прийнято вважати, що людство подолало проблему рабства ще в ХІХ столітті: Громадянська війна в США, відміна кріпосного права в тодішній Російській імперії. Згодом пройшла Перша світова війна, що знищила колоніальні режими і змінила світ назавжди. Здавалося б, все, людство подолало проблему рабства і все буде добре. Але ні, насправді рабство нікуди не зникало. Це явище продовжує супроводжувати нас від перших державних устроїв в долинах Нілу та Євфрату і до зараз – ери Інтернету, соціальних мереж та швидкої їжі. Якщо тисячі років тому рабство було узаконеним (кожен, хто відрізняється, кожен, хто живе інакше, має менші статки, не згоден з політикою держави міг  в одну мить стати товаром), то зараз система набагато складніша, але суть та сама – людина є товаром. Ніхто вже не може відвезти людину на ринок, де хтось огляне її зуби, руки, ноги, трохи посумнівається, а потім, заплативши певну ціну, надягне на неї ошийник і поведе працювати на плантації. Цей етап вже пройдено. Зараз більша ймовірність, що людині запропонують гарну роботу за кордоном, розмалюють яскравими барвами перспективи на найближчі роки. І, якщо людина повірить, то її повезуть кудись в Росію чи Польщу (чи будь-яку іншу країну), і там казка перетвориться на фільм жахів. Можуть бити, відібрати документи і змусити жити й працювати в нелюдських умовах. Далі людині може пощастити і вона втече, або ж їй хтось допоможе, або правоохоронці накриють бізнес її “роботодавців”. А може бути й набагато гірше: ніхто і ніколи не дізнається, що людина стала рабом. Таке теж можливо, такі реалії. Але не будемо згущувати фарби, адже, насправді, цього всього може ніколи і не трапитись. Жертвою торгівлі може стати будь-яка людина незалежно від віку, статі чи матеріальних статків. Будь-яка людина може цього й уникнути. Все залежить від конкретної ситуації та обізнаності в цій проблемі.

Торгівля людьми є дуже прибутковою. В наш час це найшвидше зростаюча злочинна індустрія у світі. Глобально, вона пов’язана з незаконною торгівлею зброєю, як з другою найбільшою злочинною діяльністю, після торгівлі наркотиками. Загальний річний дохід від торгівлі людьми становить від 5 до 9 мільярдів USD. Рада Європи констатує: “Торгівля людьми досягла масштабів епідемії за останні десять років, з річним глобальним ринком близько 42,5 млрд. USD.” За оцінками ООН, близько 2,5 млн. осіб з 127 різних країн є об’єктом торгівлі людьми в усьому світі.

 

HumanTrafficking

 
Торгівля людьми тягне за собою експлуатацію людини через працю або комерційний секс. Жертвам торгівлі людьми не дозволяється куди-небудь відбути до прибуття на місця призначення. Вони утримуються проти їхньої волі із застосуванням актів насильства, їх примушують працювати або надавати послуги торговцям або іншим особам. Роботи або послуги можуть включати в себе будь-що — від кабальної або примусової праці до комерційної сексуальної експлуатації. Домовленість може бути представлена як трудовий договір, але при умовах відсутності або низької оплати або на умовах дуже великого визиску. Іноді домовленість укладається, як боргова кабала, коли потерпілому не надається дозвіл погасити борг або коли він не може цього здійснити.

У зв’язку з незаконним характером і відмінностями в методології, точні розміри і зростання торгівлі людьми невідомі. За даними Державного Департаменту Сполучених Штатів, щорічно “приблизно від 600 000 до 820 000 чоловіків, жінок і дітей включено у торгівлю через міжнародні кордони, приблизно 70% складають жінки і дівчата і до 50% є неповнолітніми. Дані також показують, що більшість жертв міжнародної торгівлі людьми перебувають в комерційній сексуальній експлуатації.”.

Україна є країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення Міжнародної Організації з Міграції, понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Давайте глянемо, що каже Інтернет про торгівлю людьми. Новини за 14 жовтня:

“Сім’я біженців із Німеччини розмістила оголошення про продаж немовляти на інтернет-аукціоні eBay. Як пише The Local, біженці просили за немовля 5 тисяч євро. До лоту продавці також додали фотографії немовляти і вказали, що дитину звати Марія і їй всього 40 днів”.  

Новини за 12 жовтня:

“У Немирівському районі СБУ викрила «підприємців», які силою змушували працювати більше ста безпритульних.”

Новини за 8 вересня:

“Поліцейські з Одеси ліквідували міжнародний канал постачання українок до Китаю з метою подальшої сексуальної експлуатації.”  

Таких новин багато, але це все крапля в морі. Про більшість випадків торгівлі людьми ніхто ніколи не дізнається. Ті, кому вдалось звільнитись, зазвичай просто соромляться розповідати про це. Вони вважають це помилкою і сподіваються, що такого більше ніколи не станеться. Саме ідентифікація постраждалих від торгівлі людьми – важка справа.  

Для того щоб якось вплинути на торгівлю людьми, потрібно почати з себе. В першу чергу бути дуже обачними та обережними при плануванні подорожей за кордон. Ніколи не завадить дізнатись більше про країну, куди хочеться поїхати та про те, як себе убезпечити. В цьому може допомогти безкоштовна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527.

 

28769147271_bdc2f80bd6_o

 

Також варто бути максимально обережними із роботодавцями, що обіцяють хороші умови, великий заробіток і легке життя. Обов’язкова умова працевлаштування за кордоном чи навіть в іншому місті – зібрати максимум інформації про роботодавця, не підписувати жодних документів, не порадившись зі спеціалістом. Ніколи і ні за яких умов не давати свої документи комусь в руки. Тільки правоохоронцям та працівникам державних структур і тільки на законну вимогу.

Ситуацій, при яких можна стати жертвою торгівлі людьми – багато. Сучасні рабовласники дуже хитрі та винахідливі. Перше, що може вас врятувати – це максимальна уважність та обережність. Ніколи не будьте легковажними, не спрощуйте їм життя.

Вінницька обласна правозахисна організація “Джерело надії” закликає звернути увагу! 18 жовтня – Європейський день боротьби із торгівлею людьми. Однак не слід втрачати пильності щодня.

Подорожуйте безпечно, працюйте успішно!

 

В статті використано матеріали з таких джерел: сайт телеканалу 24 , 20 хвилин Вінниця, а також матеріали з Вікіпедії. 

FacebookTwitterGoogle+Share